Tomáš Pospěch Šumperák Ztráta plánu (kniha + taška přes rameno + fotografie)

VYPRODÁNO (2. VYDÁNÍ SE NEPLÁNUJE)

Limitovaná edice obsahuje: knihu, originální fotografii 21 × 15 cm a to vše zabaleno v plátěné tašce s motivem Šumperáku. Každá kniha je signována a číslována.

Druhá, autorská kniha Tomáše Pospěcha o fenoménu Šumperáku. Autor se na příkladu šumperáku zamýšlí nad architekturou té doby, i nad otázkou originality a sériovosti. Společně s tím, jak se s každou novou realizací rozmazával plán rodinného domu typu V, se současně zpřesňuje fenomén šumperák.

Popis

Na podzim 2016 uplynulo přesně padesát let od doby, kdy na vesnici u Šumperku dostavěli první rodinný dům typu „V“. Pod obecně užívaným názvem šumperák se stal legendou, nejstavěnějším domem v Československu. Byl milován i nenáviděn. Naplňoval dobové představy o moderním bydlení, ztělesňoval úspěch modernizace venkova, architekti se od něj distancovali, památkáři se obávali, že zkazí charakter české vesnice. Dnes upomíná na dobu socialismu, kdy jste si nemohli objednat architekta a najmout firmu, která by vám dům postavila. Vzniklo jich pět, možná také dvacet tisíc. Stavěny byly svépomocí, bezprostředně proto vypovídají o vkusu a schopnostech svých majitelů. Nelze se ptát, který z domů je originál. Aniž to jejich projektant Josef Vaněk na počátku tušil, vypustil do světa velice úspěšnou partituru.

♥ Nejkrásnější české knihy 2019, kategorie Bibliofilie a autorské knihy (nominace/shortlist)


Počet stran: 152 (česky, english)


Vazba: pevná vazba, šitá


Rok vydání: 2019 (1. vydání)


Text: Tomáš Pospěch, Martina Mertová


Grafický design: Studio M Nedvěd (mnmnmnmn.studio)


Tisk: Tiskárna Helbich, a.s.


ISBN 978-80-87407-22-6


Další informace

Hmotnost 1 kg
Rozměry 220 × 230 mm

Mohlo by se Vám líbit…